Damak Tadı

Kariyerlerini bırakıp tatlı bir serüvenin peşinden gittiler.

Geçtiğimiz sayıda kariyerini ardında bırakıp butik kahve ve tatlı konseptli bir mekan açma hayalinin peşine takılan Tunca Bey’in ve Çekirdek’in hikayesini aktarmıştık. Bu sayımızda konuk olduğumuz mekanda da benzer bir hikayenin tanığı olduk. Bu kez kurumsal hayatlarını geçmişte bırakıp hayallerinin peşinden giden iki başarılı kadınla kesişti yolumuz.

ODTÜ’den aldıkları mühendislik diplomalarıyla birlikte 20’şer yıllık iş tecrübelerini arkalarında bırakan Ebru Hanım ve Esin Hanım, hobi olarak başladıkları bu serüvenlerini gerçeğe dönüştürmüşler.

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığınız butik pastacılığın en başarılı örneklerinden biri olan bu dükkanın ismi ise “Sihirli Tatlar Dükkanı” . İkili, dekorasyonu tamamen kendi zevklerine göre sıfırdan yaparak, her bakımdan kadın hali değmiş olduğu anlaşılan bu sevimli dükkanda adına yakışır sihirli bir atmosfer yaratmışlar.

Ebru Hanım ve Esin Hanım yalnız başladıkları bu işte, pasta ve tatlılarının ünü yayıldıkça artan yoğunlukla birlikte 2 personeli daha ekibe dahil etmişler.

Biz de ismiyle müsemma mekanı ziyaret ederek, hikayenin kahramanlarıyla sohbet ettik.

“Daha yorucu ancak daha keyifli bir uğraş”

Bu kararı vermelerinin sebebini sorduğumuzda şöyle karlılık veriyorlar: “Görsel olarak cazip bir uğraş. Hepimiz çocuklarımızın doğum günlerinde özel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Zamanla arkadaşlarımızın çocukları için de yapmaya başladık. İkimizde estetik bakış açısı olan insanlarız. Ve üretirken zevk alıyoruz. Bizi bu işe yönlendiren şey yetenekten ziyade ilgi duymamız oldu. Bu iş için yetenek elbette önemli ama bu işe ilgi duymanız ve sevmeniz başarılı olmanız için asıl faktör. Hem ilgi duyduğumuz bir işti, hem de stresli işlerimizden biraz olsun uzaklaşma fikriyle şansımızı bu işte denemek istedik.”

Ebru Hanım ve Esin Hanım’ın bu işi meslek olarak seçmek isteyenlere de bir uyarısı var. Pastacılığın göründüğü kadar kolay bir iş olmadığını, çok yoğun bir emek ve zaman isteyen bir alan olduğunu şu sözlerle ifade ediyorlar.” Bu işte daha mı az yoruluyoruz; elbette hayır. Fiziksel olarak daha çok yoruluyoruz aslında. Daha uzun saatler çalışıyoruz. Ayrıca hafta sonları ve bayramlarda açığız.

Ama elbette kendi işimizi yapmak, üstelik sevdiğiniz bir uğraşsa ayrı bir keyif.  Ayrıca arkadaşımla yapmak büyük bir rahatlık. Birbirimizi anlıyor ve her konuda destek oluyoruz.

Sipariş üzerine kişiye özel butik tasarımların yapılıyor

Bu şirin dükkan yol üstünde uğrayabileceğiniz bir konumda değil. Tüm sihirli şeyler gibi gizli. Çoğunlukla sipariş üzerine çalışan bir mekan için çok şık bir dekorasyona sahip. Öyle ki kahvenizi ve tatlınızı alıp uzun uzun sohbet etmek isteyeceğiniz bir atmosfere sahip.

Ancak birkaç ürün dışında sıcak satış yapılmadığını belirtelim. Gelen konuklar için doyumsuz tatlarda cheesecake, ekler ve kavanoz tatlıları var. Dilerseniz dükkandan dilerseniz yemek sepetinden bu ürünleri temin edebiliyorsunuz.

Hem bireysel hem kurumsal siparişler alan sihirli tatlar dükkanı, butik tarafta doğum günleri, kutlamalar, baby shower; kurumlarsal olarak da yılbaşı, kadınlar günü gibi özel günlerde oldukça yoğun. Firmalar özel günleri için ise daha çok cupcake tercih ediyor.

Kullanılan malzemelerin kalitesinde de oldukça iddialılar. Gıda boyası dışında hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor. Kullanılan gıda boyasının mutlaka onaylı olmasına özen gösteriliyor ve ürünlerde kesinlikle glikoz şurubu yer almıyor.

Fiyatların standart pastalara oranla daha fazla olduğunu belirtmeye gerek yok elbette. Kullanılan malzemelerin kalitesi, güvenilirliği, sarf edilen emek ve ortaya çıkan kişiye özel tasarım düşünüldüğünde ödenen ücretin karşılığını fazlasıyla aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Acıbadem Mh. Betül Sk. No:8A Dükkan:3 Koşuyolu Kadıköy, İstanbul

Tel: (216) 34 00 924