Damak Tadı

Hafız Mustafa, tarihin izlerini ve geleneksel tatların büyüsünü vadediyor

Hafız Mustafa, İstanbul’un en eski tatlıcılarından biri. Tam 153 yıldır eşsiz tatları bünyesinde barındıran bu mekan konuklarını adeta zamanda yolculuğa çıkarıyor. Tarihi dokusuna uygun dekorasyonuyla sizi Osmanlı dönemine götüren Hafız Mustafa’da sadece geçmişten günümüze ulaşan tatlıları değil, modern dokunuşlarla hazırlanmış enfes tatları da bulabilirsiniz.

“Birçok kez el değiştirmiş olsa da, tarihi dokumuz hiçbir zaman bozulmadı.”

Sirkeci, Eminönü, Taksim ve Sultanahmet’teki 4 şubesinde hizmet veren Hafız Mustafa’nın Taksim şubesini sizler için ziyaret ettik.

“Geleneksel kültürümüze ve değerlerimize bağlılığımızı kaybetmeden, müşterilerimize tarihin izlerini ve lezzetini yaşatıyoruz” diyen mekanın şu anki sahibi ve işletmecilerinden biri olan Emre Ongurlar, tarihi değerin korunması konusundaki hassasiyetlerini şu şekilde ifade ediyor;  “153 yıllık işletmemiz, birçok kez el değiştirerek günümüze gelmiş olsa da, tarihi dokumuz hiçbir zaman bozulmamıştır. Mağazalarımızda, çinilerle kaplı duvarlarımız, ahşap kaplama kolonlarımız, duvarlardaki resim ve süslemelerle tarihi yapımızı yaşatmaya hep önem gösteriyoruz. 153 yıllık geçmişimizle birçok tarihi ve sosyal değişime şahit olduk. 1864’ten bugüne; ilk atlı tramvaylara, ilk şehir postasının kuruluşuna, Darü’l-Fünun-ı Osmani’nin açılmasından, birçok uluslararası antlaşmalara, 1. ve 2. Meşrutiyetin ilanına, Sultan 2. Abdülhamit, Sultan Mehmet Reşat ve Sultan Mehmet Vahdettin’in saltanatına; İstanbul’un işgaline, Cumhuriyet’in kuruluşuna ve o tarihten günümüze kadar asrı aşan bir deneyime ve kültürel mirasa sahibiz. İşletmemiz, babamız Hacı Avni Ongurlar tarafından devralınarak, Hacı İsmail Hakkı Bey’den gelen Ahilik geleneğine bağlı kalmıştır. Mahdumları olarak bizlerde birlikte işletmemizi bugünkü konumuna getirerek, uzun yıllar daha ayakta kalması için çalışıyoruz.”

Elbette Taksime gelip, Hafız Mustafa’ya yaklaşık 100 metre mesafedeki Hakkı Zade’ye uğramamak olmazdı. İstiklal Caddesi girişindeki Hakkı Zade’de de aynı iştah açan davetkar renkler daha vitrinde sizi yakalayıp içeriye çekiyor.

Hakkı Zade ismi, işletmeye adını veren Hafız Mustafa’nın babası Hacı İsmail Hakkı Bey’den geliyor.

Hafızı Mustafa’nın kuruluşu ise Sultan Abdülaziz dönemine dayanıyor.  Hacı İsmail Hakkı Bey tarafından 1864 yılında İstanbul Bahçekapı’da kurulan bu işletme sonrasında oğlu Hafız Mustafa tarafından devralındı. Akide şekerinin ilk üreticilerinden olan Hacı İsmail Hakkı Bey, öncelikle Eminönü Bahçekapı’daki dükkanın bodrum katında dibek taşıyla akide şekeri yapmaya başladı. Poğaçayı ilk imal eden kişi olduğu bilinen Hafız Mustafa, hamur işi ve tatlıcılık alanında 1926-1938 yılları arasında Avrupa’da 11 adet madalya kazanarak Türk ürünlerini uluslararası alanda da dünyaya tanıtan bir isim.

Baş döndürücü bir çeşitlilik sizi bekliyor

Hafız Mustafa’nın sayfalara sığdıramayacağımız nitelikteki tarihini bir kenara bırakıp, sunduğu eşsiz lezzetlere yoğunlaşacak olursak, şekerlemelerden, lokumlara, baklavadan, kadayıfa; hamur işlerinden, sütlü tatlılara ve pastalara kadar baş döndürücü bir çeşitlilik sizi bekliyor diyebiliriz.

Bütün bu lezzetlerin yanında geleneksel Türk tatlıları için hediyelik alternatifleri de rafları süslüyor. Ziyaretçilerin çoğunluğunu ise yabancı turistler oluşturuyor.

Üretim süreçlerine dair bilgi veren Emre Ongurlar konuyla ilgili şunları söylüyor. “Geleneksel lezzetlerimizle birlikte günümüzün damak tadına uygun ürünler çıkartmaktayız. Tüm ürün gruplarımız müşterilerimiz tarafından beğenilerek tüketilmektedir. Tüm ürünlerimiz günlük üretiliyor. Ürünlerimizde kullanılan hammaddeler 1. kalite olup, işinde uzman ustalar tarafından el emeği ile üretilmektedir. Ürünlerimizde glukoz yerine şeker pancarı, gıda boyası yerine ise doğal kökboyası ve doğal meyve özlerini tercih ediyoruz. Tüm ürünlerimizde zemzem suyu kullanılmaktadır.”

Köklü bir tarihe sahip olan bir mekanı işletmenin elbette büyük sorumlulukları var. Tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkarak, müşterilerine en iyi kalitede hizmet sunmaya özen gösterdiklerini belirten Ongurlar, ulusal ve uluslararası alanlarda faaliyetlerimizi sürdürmeye devam etmeyi hedefliyor.

“Tarih” ve “tatlı” kelimelerinin aynı cümle içinde kullanımı sizi de heyecanlandırıyorsa Hafız Mustafa ve Hakkı Zade tam size göre.

Hafız Mustafa: Sıraselviler Cad. No:7/B Beyoğlu, Tel: 0(212) 243 38 47 – 48

Hakkı Zade: İstiklal Cad. No 35 Beyoğlu