Damak Tadı

Bayramoğlu Osmanlı Kahvecisinde, geleneksel ve modern tatlar bir arada

Türk kahvesi sadece bir içecek değil aynı zamanda, sosyalleşme aracı ve toplumumuzun bir ortak paydası. Kahve sevsin ya da sevmesin bu toplumun parçası olan herkes için özeldir Türk Kahvesi.

Bu sayımızda Türk Kahvesine farklı yorumlar ve tatlar katan bir mekana konuk olduk. Üstelik sadece geleneksel tatları değil,  kahveye dair aradığınız birçok şeyi bulabileceğiniz bir mekan.

Rengârenk bir dekorasyon eşliğinde huzurla kahvenizi yudumlayacağınız Osmanlı kahvecisi’nin Türkiye çapında birçok şubesi bulunuyor. Biz ise kahveleri deneyimlemek için Üsküdar şubesini tercih ettik.

Türk kahvesinde klasik tatlardan fazlasını bulacaksınız

Osmanlı kahvesi ve menengiç kahvesinin yanı sıra, Türk Kahvesinin büyük fincanda özel kremşanti ile sunulduğu Bayramefendi kahvesi ve patenti kendilerine ait olan, içeriğindeki 11 özel karışımla muhteşem kokulu ve yumuşak içimli Efe Kahvesi deneyebileceğiniz çeşitler arasında. Ayrıca, damla sakızlı, vanilyalı, fındıklı, karamelli, hatta kavun ve çilek aromalı kahveler de Türk kahvesinde klasiğin dışında tatlar arayanları mutlu edecek türden.

Kahve çeşitleriyle ilgili bizlere bilgi veren Şube Müdürü Abdülkerim Okur, en çok Türk kahvesi çeşitlerinin talep gördüğünü belirterek Efe kahvesi için şunları söylüyor. “Osmanlı Kahvecisi’nin kendi üretimi olan Efe Kahvesi birçok aromayı içinde barındırıyor. Misafirlerimizin başka hiçbir yerde karşılaşmadıkları bir çeşit olduğu için denemeye pek hevesli olmuyorlar genelde ama deneyenler vazgeçemiyor. Ben Türk kahvesi seven biri olarak Efe Kahvesini denedikten sonra benim favorilerin arasındaki yerini aldı.”

Osmanlı kahvecisinin ismi daha çok geleneksel kahvelerde uzmanlığı çağrıştırsa da Espresso, Macchiato, Latte, Moccha ve Cappucino gibi dünya kahveleri; Etiyopya Guatemala,  Kolombiya gibi yöresel kahveler, yine damla sakızı, çikolata, karamel gibi aromalarla zenginleştirilmiş filtre kahveler de bekliyor.

İsterseniz kahvenize eşlik etmesi için pasta çeşitleri, çikolataları, sandviç çeşitleri, waffle, fondü gibi ürünleri de menüde bulabilirsiniz. Klasik tost ekmeğinden değil yufkadan yapılan tostilla, çikolata aşıklarını mutlu edecek Çikolaşk da buraya özgü lezzetlerden.

İsteyene eğlenceli, isteyene huzurlu köşeler

Mekan, isteyenler için eğlenceli, isteyenler için sessiz sakin köşelere sahip. Üsküdar şubesinde en çok tercih edilen kalabalık alan teras. Sigara içilmeyen orta kat ise kahvenize bir kitap veya dostlarınızla yapacağınız keyifli sohbetlerin eşlik edeceği huzurlu bir ortam sunuyor.

Türkiye genelindeki 170’den fazla şubede  küçük değişiklikler dışında hepsinde aynı dekorasyon konsepti uygulanmış.

Kahveler Osmanlı kahvecisini kendi üretimi. Dilerseniz büyük bir çoğunluğunu paket olarak satın alıp evinizde bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Şube Müdürü Abdülkerim Okur, Bayramoğlu Osmanlı Kahvecisinin ziyaretçi profilini ise şöyle anlatıyor; “Üsküdar çok sayıda üniversitenin olduğu bir semt. Genç nüfus çok fazla. Dolayısıyla çoğunlukla gençler tercih ediyor. Ama aileler de burada keyifli vakit geçirebiliyor.  Müşterilerimizin çoğu bizim müdavimlerimizden oluşuyor. Hepsinin kahveyi nasıl içtiğine kadar biliyoruz diyebilirim. Hizmet sektörünün gerekliliklerinden biridir bu. Bizim personelimiz müşterileri, müşterilerimiz de personelimizi tanıyor artık.”

Kahvenin kalitesi, cezbedici kokusu, mekan tasarımı ve güler yüzlü personel. Bir kahve sever başka ne isteyebilir ki? Ülkenin dört bir yanındaki şubeleriyle, hangi şehirde olursanız olun size yakın bir Osmanlı kahvecisi mutlaka var.

 

 

Üsküdar Şubesi: Mahmut Hüdayı Mah. Uncular Cad. No:7 İstanbul Üsküdar