Dell EMC Türkiye Ülke Müdürü Sinan Dumlu

“Önümüzdeki 15 yılda Sayısal Dönüşüm denen yeni bir dönem başlayacak”

Dell ve EMC firmaları 2015 yılı sonunda, dünyanın en büyük birleşmesini oluşturacak şekilde bir araya gelme kararı aldı. Çok sayıda ülkedeki rekabet kurumu süreçleri nedeni ile 2016 yılı sonuna doğru onaylanan bu birleşme, 2017 yılı başında hayata geçti.

PC ve Sunucular alanında hizmet veren Dell ile, veri depolama ve sanallaştırma alanında çözümler üreten EMC’nin güçlerini birliştirmesi, sayısal dönüşüme öncülük edecek bir şirket  yarattı.

Bu önemli süreçte DellEMC’nin Türkiye operasyonu ise, BT sektöründeki 25 yılı aşkın tecrübesiyle Sinan Dumlu’ya emanet. Sorularımızı yanıtlayan Dumlu, ana hedeflerinin Sayısal Dönüşüme (Digital Transformation) liderlik etmek olduğunu ve dönüşüme hazır olmak isteyen şirketlere uçtan uca çözümler sunarak yalnızca inovasyona odaklanmalarına imkan sağladıklakrının altını çiziyor.

Dijitalleşme sürecinde ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Birleşen ve Dell EMC adını alan şirketin ana hedefi Sayısal Dönüşüme (Digital Transformation) liderlik etmek. Geçmiş 20 – 30 yıllık dönem, şirketlerin daktilo ve kağıt yoğun kullanılan ortamlardan, kağıtsız ve bilgisayarların yoğun kullanıldığı bir ortama geçiş sürecini oluşturuyor. Bu dönemin temel özelliklerini kişisel bilgisayar ve paket yazılım kullanmak, şirket iş süreçlerini olabildiğince bu paket yazılımlara uydurmak ve donanım bileşenlerinin lego parçaları gibi değişik üreticilerden açık sistemler halinde satın almak olarak özetleyebiliriz. Bir Bilişim Teknolojilerine geçiş (Transformation to Information Technology) süreci olarak görülecek bu dönemin sonunda, bir grup hızlı ve çevik şirket oluştu, bir grup büyük şirket ise bu geçişi başaramayarak ortadan kalktı. Artık bu dönemin sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Günümüzde bazı şirketler, Bilişim Teknolojilerini (BT) daha yaratıcı şekillerde kullanarak bulundukları endüstrileri sarsarak, BT geçiş sürecini tamamlamış şirketlere meydan okuyor.  Bu şirketlerin temel özelliklerini ise, yeni fikirlerini, yeni iş yapış şekillerini destekleyen yaratıcı ve farklı yazılımlarını tüm süreçlerinin merkezlerine yerleştirmeleri oluşturuyor. Bu şirketler geçmiş dönemden farklı olarak paket yazılımlar yerine özel yazılımlar kullanırken, bunun altında yer alan donanım bileşenlerini ise bloklar olarak hazır halde satın alma arzusundadır.

Önümüzdeki 15 yılın bu eğilimler ile şekilleneceği, artık Bilişim Teknolojilerine (BT) geçiş sürecinin biterek Sayısal Dönüşüm denen yeni bir döneminin başlayacağı görülüyor.

DellEMC, sayısal dönüşümün önemli alt başlıkları olan Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IoT), Bulut Bilişim (Cloud Computing), Bulut Temelli Yazılımlar (Cloud Enabled Applications), Endüstri 4.0 (Industry 4.0), Gezginlik (Mobility), Sanallaştırma (Virtualization), Birleşik Sistemler (Hyperconverged), Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) ve Yapay Zeka (Artificial Intelligence) alanlarında geniş bir çözüm yelpazesi bulunduruyor.

Bu çözümleri oluşturmak için gereken bilgisayarlar, sunucular, veri depolama, veri koruma ve sanallaştırma ürünlerinde de endüstrinin en kapsamlı ailesine sahip. DellEMC dünyada;

  • yüzde 36 küresel pazar payı ile bir numaralı harici depolama sağlayıcısı,
  • yüzde 40 küresel Pazar payı ile bir numaralı flash depolama sağlayıcısı,
  • yüzde 62 küresel Pazar payı ile bir numaralı veri yedekleme sağlayıcısı
  • yüzde 19 küresel pazar payı ile bir numaralı altyapı sağlayıcısı,
  • yüzde 30,8 küresel pazar payı ile bir numaralı birleşik altyapı sağlayıcısı
  • yüzde 21 küresel pazar payı ile iki numaralı x86 sunucu sağlayıcısıdır.

Ayrıca DellEMC, sayısal dönüşüme hazır olmak isteyen şirketlere uçtan uca çözümler sunarak yalnızca inovasyona odaklanmalarına imkan tanıyor.

  1. Dell ve EMC birleşmesinin ardından ne gibi değişimler yaşandı?

Dell ve EMC birleşmesi, dünya genelindeki müşterilerine öncü ve eşsiz çözümler sunabilen, uçtan uca tam bir ürün yelpazesine sahip bir teknoloji firmasını oluşturdu. Birleşme ayrıca

sunucular, veri depolama, sanallaştırma ve PC’lerde lider konumdaki iki firmayı bir araya getirerek, sayısal dönüşüme öncülük edecek bir şirket de yarattı.

İki şirket de zaten kendi segmentlerinde pazar lideri portföyüne sahipti. Ticari PC ve Sunucular alanında Dell; Veri Depolama ve sanallaştırma çözümleri alanında ise EMC. Birleşmenin ardından, rekabetin gittikçe arttığı küresel piyasada yeni firmanın konumu daha da güçlendi.

Dell’in küçük ve orta ölçekli müşterilerle olan PC bağı ve iş ortakları kanalının gücüyle, EMC’nin büyük ölçekli kurumlarla olan ilişki gücü birleşerek oldukça kârlı bir büyüme sağladı. İki firmanın ürün yelpazeleri de birbirini tam olarak tamamlayarak uçtan uca bir çözüm sağlamak için gerekli tüm bileşenleri oluşturdu.

DellEMC’nin, masaüstünden veri merkezine ve bulut bilişime kadar, liderlik yeteneği, tamamlayıcı çözümleri ve birinci sınıf Ar-Ge’si ile benzersiz bir teknoloji firması olacağını görüyoruz.

  1. Bilişim sektöründe Türkiye’nin konumunu değerlendirdiğinizde nasıl bir tablo ortaya çıkıyor? Türkiye’deki firmaların dijital dönüşüme ayak uydurma konusundaki performanslarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 DellEMC içinde bölgenin önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye’nin 2017 yılını, beklentilerin üzerinde bir büyüme ile kapatmasını bekliyoruz.

Dünya çapında yaptırdığımız araştırmaya göre, işletmelerin neredeyse yarısı dijital girişimlerin 3 ila 5 yılı içinde işlerini elinden almasından endişe ediyor. Günümüzde işletmelerin bu endişelerden arınmalarının yolu sayısal dönüşüm yolunda başarıya ulaşmalarından geçiyor.

2016 yılında IDC ile yaptığımız araştırmaya göre ise  Türkiye’deki kurumsal şirketlerin sayısal dönüşüme yaklaşımına baktığımızda inovasyon, dijitalleşme ve iş departmanlarını yeniden organize etme noktasında verilen cevaplar şu yönde;

* Görüşülen organizasyonların % 38’i inovasyon için IT ve işbirimi çalışanlarının da dahil olduğu bir fokus grup oluşturmuş.

* % 75’i önümüzdeki 12 ay içerisinde sayısal dönüşümü en önemli iş önceliklerinden biri olarak gördüğünü söyledi.

* % 87 isi ise artık BT ile iş birimlerinin strateji oluşturma noktasında daha fazla birlikte hareket ettiğini paylaştı.

Gittikçe daha çok sayıda müşteri sayısal dönüşüm yatırımına öncelik verdikçe, iş dünyası da hızla değişiyor. DellEMC olarak bizler de bu değişim yolunda müşterilerine yardımcı olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Dijital dönüşümün üç kilit alanda dönüşümü gerektirdiğine inanıyoruz: BT Dönüşümü, İş Gücü Dönüşümü, Güvenlik Dönüşümü.

 

  1. Nesnelerin interneti son zamanlarda çok sık karşımıza çıkan bir kavram. Bu konuda bizi gelecekte neler bekliyor.

 Geçtiğimiz yıllarda tüm dünyanın odağı haline gelen Nesnelerin İnterneti (IoT)’nin, 2017’de de yaşamın tüm alanlarında büyük bir değişim yaratmak üzere ivmesini sürdürmesi bekleniyor. IoT alanında DellEMC de kurumların geleceğe hazırlanması için çalışmalarına hızla devam ediyor.

Şirketler, 2016 yılında yaptıkları bazı deneme amaçlı IoT yatırımlarının ardından bugün, müşteri ilişkilerini geliştirmek ve ticari büyümeyi sağlamak amacıyla IoT kullanımlarını daha geniş bir alanda kullanmayı değerlendirdiklerini görüyoruz.

Piyasa büyümesine yardımcı olmak adına biz teknoloji üreticileri, eğitim programları geliştirmeye, insanların IoT uzmanlıklarını artırmasına, iş ortaklarının eğitiminine ve sertifikasyona odaklanıyoruz.

IoT cihazlarından toplanan bilgiler üzerinde veri madenciliği yapmak için yapay zekanın gittikçe daha fazla kullanılacağını öngörüyoruz.

 

  1. Dell’in gelecek dönem hedeflerinden bahseder misiniz?

 Özel bir şirket olarak, girişimci ruhumuz ve cesur, uzun vadeli hedeflerimiz, sorunları çözme yolunda kararlılıkla ilerlememizi sağlıyor. Piyasadaki teknoloji liderliğimizi sürdürmenin yanı sıra hem sürdürülebilir bir ekonomik büyüme hem de çevreci bir yaklaşım benimsiyoruz.

Dell’in küresel olarak belirlediği ‘2020 Legacy of Good’ taahhütlerine göre doğaya katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu hedefler kapsamında, israfın önüne geçmede etkili bir strateji uyguluyoruz. Tasarımlar, artık geri dönüşüm için tüm yaşam döngüsünü (yeniden kullanma kolaylığı, tamir ve geri dönüşüm) hesaba katarak, yenilenebilir kaynaklar da dâhil olmak üzere daha etkili materyaller ve imkânlar dahilinde yapılıyor.

Dell paketleme malzemelerinin yaklaşık yüzde 93’ü, sürdürülebilir kaynaklardan, kolaylıkla geri dönüştürülebilecek şekilde üretildi. 2020 yılında bu rakamın yüzde 100 olması hedefleniyor. Bu sayede, doğaya katkının yanı sıra 13 milyon dolarlık tasarruf da sağlandı. Tüm bunlarla birlikte, elektrik ihtiyacının yüzde 41’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ettik.

Bireysel pazarda, Dell değişen ihtiyaçlara göre tüketicilere özel ürünlerini 2017 yılında yeniledi. Hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olarak çalışan 2’si bir arada modellerle her an, çok daha hızlı yaşam tarzına uygun ürünler ortaya çıkardık.

Piyasaya çıktığından bu yana en iyi Windows 10 performansı sunan dünyanın en küçük 13 inç dizüstü bilgisayarı XPS serisine 2’si 1 arada ürünü eklendi. Intel’in yeni nesil işlemcilerini barındıran yüksek performanslı bu bilgisayarlar hem estetik hem de hafiflik göz önünde bulundurularak tasarlandı.

Oyun dünyası da hızla gelişmeye devam ediyor. Dell bu alanda üst segment için Alienware markasını konumlandırırken, Inspiron Gaming ile daha erişilebilir fiyatlarla tüketicilere ulaşıyor. Dünyanın en ünlü oyun bilgisayarı Dell Alienware, sektörde 20 yıllık birikimiyle oyuncuların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.