Hobi

“Kendini hatırlamak, kişinin özüne dönebilmesini sağlıyor.”

DHL Express Türkiye’nin Müşteri İlişkilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığının ardından aldığı cesur kararla hayatına yeni bir yön çizen Nil Keskin Keleş, bedensel ruhsal ve zihinsel anlamda kendini geliştirmek için uzun zaman önce başladığı yolculuğun kendisine kazandırdıklarını daha geniş kitlelere yaymaya hazırlanıyor.

Uzun yıllar sonucu sahip olduğu yöneticilik tecrübelerini, aldığı NLP Practitioner, kariyer koçluğu, bilinçli farkındalık ve Kundalini Yoga eğitimleriyle destekleyen Keleş, bugüne kadar benzeri görülmemiş bir teknikle bireysel  ve kurumsal dönüşüm süreçlerine yön vermeyi planlıyor.

“İş dünyası ve özel hayatta kendimizi unuttuğumuz bir kısır döngü içindeyiz. Ben uzun zaman önce kendimi hatırladım ve dönüşümüm böyle başladı” diyen Nil Keskin Keleş, Bir Uzakdoğu seyahati sırasında gördüğü bir kitapla başlayan Yoga felsefesiyle tanışma öyküsünü, kendi dönüşümüne katkılarını, elde ettiği bilgi birikimini başkalarıyla paylaşma hazırlıklarını ve çalışan annelere yönelik tavsiyelerini anlattı.

Şu aralar neler yapıyorsunuz?

Projelerim tahminimden daha hızlı ilerliyor. Demek ki böyle bir ihtiyaç varmış. Kurumsaldaki yöneticilikle kazanılan değerler, çok fazla kıymet görüyor. İnsanların, anlattıklarını yaptıklarıyla destekleyen insanları dinlemeye ve onları örnek almaya ihtiyaçları var.

Eskiden hep kendi ekibime, pozitifliği daha ne kadar yansıtabilirim ve onları daha fazla nasıl geliştirebilirim diye bakıyordum. Bir yandan da hep bunu daha fazla insana yaymam gerektiğini düşünüyordum.

Pozitiflik benim kendimde farkında olduğum bir hediye. Diğer yandan NLP Practitioner, kariyer koçluğu, bilinçli farkındalık gibi eğitimlerle bunun üzerine gittim. Ayrıca Eğitmenlik kimliğim var. Bunların hepsi bir araya geldikçe gördüm ki ben kurumsalı ve her kademesinde yaşanan zorlukları biliyorum. Yapılan hataları ve doğruları biliyorum.

Bu tecrübe ve eğitimlerle beraber,  kurumların dönüşümsel noktada almak istedikleri kararları destekleyecek programlar inşa edebilme yeteneklerine sahip oldum. Bunun sonucunda da bazı konferans ve zirvelerde yer alarak bu konularda farkındalık yaratmak misyonu edindim.

Bu misyon tam olarak neleri kapsıyor?

İlki; önce insan kendi pozitifliğini bir takım tekniklerle geliştirmeli. Bu anlamda hem bireysel hem kurumsal anlamda yardımcı oluyorum. Pozitif olmanın sonraki aşaması çevresine bu enerjiyi yayması. Çünkü şöyle bir kuram var: Bir kişi diğer bir kişiye pozitif bir etki yaratabiliyorsa, su dalgası gibi yayılarak doksan kişiye kadar bu etkiyi yayabiliyor. Özellikle Türkiye gibi yaşanılan olayların etkisiyle, enerjisi düşük olan, mutsuzluğun hakim olduğu bir ülkede farkındalığı oluşturulması gerekiyor.

Kurumsal tarafta ise, insanlar benim de aynı hikayeyi yaşadığımı bildikleri için bana daha çok güveneceklerini biliyorum. Buradan hareketle kurumsalda daha büyük dönüşüm programları yapmak istiyorum. Bunu özellikle liderler seviyesinde geliştirmek istiyorum. Çünkü liderler farkında olduklarından daha fazla etkiye sahipler. Yönettikleri kişilerin mutluluğu veya mutsuzluğu, başarı veya başarısızlığı onların elinde. Liderlerinde bu bakış açısıyla gelişmesi gerektiğine inanıyorum.

Mevcut liderlik ve kişisel gelişim eğitimlerinde farkı nedir?

Aslında benim girdiğim sürecin şöyle bir farkı var. Ben aynı zamanda Kundalini Yoga eğitmeniyim. Burada 5 bin yıllık kadim bir felsefeden bahsediyoruz. Ben bu 5 bin yıllık felsefeyi kendi deneyimlerimle sentezleyerek, biraz daha farklı bir içerikle birey ve kurumlara sunmak üzere bir içerik hazırladım.

Şu an eğitimin temelinde işitsel, görsel ve dokunsal yaklaşımla yönlendirmek gibi klasik bir yaklaşım var. Artık kurumsalda belirli bir yaşa gelmiş insanlarda sadece görsel, sadece işitsel veya dokunsal yaklaşımlarla değişim sağlayamazsınız. Bunlara ben bir katman daha ekliyorum. O da ruhsal boyut. Bahsettiğim içeriğin temelini de bu oluşturuyor. Ben psikolog değilim elbette. Ruhsaldan kastım Kundalini Yoganın felsefesi. Spiritüelin Türkçede tam karşılığı yok ne yazık ki. Benim programımın farkı; beden, zihin, ruh dengesi ve bütününü içermesi.

Bu eğitime katılanlar şunu deneyimleyecek; Örneğin liderlik konusunu ele alırsak, zihinsel olarak kendi liderliğini tahlil edecek, dönüştürmek istediği liderliğin tanımı olan kalpten liderliğin ne olduğu ve neden ihtiyaç olduğunu fark edecek. Sonrada uygulayacağım bilinçli farklındalık ve NLP teknikleriyle birlikte, eğitimden çıktığında “ben bunu yapmalıyım” şeklinde kendine yeni hareket planları oluşturabilecek. Ofisine döndüğünde kendini bunları uygularken bulabilecek.

Tüm bu planları ne zaman hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

Eğitim programları neredeyse hazır. Şu an konuşacağım konferanslar ve eğitimlerle ilgili bağlantılar devam ediyor.

Şu ana kadar denenmiş böyle bir içerik yok. Şu anki danışmanlık şirketimin adı PositiVorld. Logodaki V yukarıya uzanmış iki kolu temsil ediyor. Bu, dünyanın döngüsünde alış ve veriş dengesini ifade ediyor.

Pozitif kelimesi artık o kadar çok kullanılıyor ki bunu Pollyannacılıkla özdeşleştirenler oluyor. Pozitifin karşılığı kesinlikle böyle bir şey değil. Hayatta dengesini kurabilmiş insan pozitif olabilir. Bu yüzden kişinin kendi dengesiyle, dünyayla, insanlarla, ilişkileriyle, kariyeriyle dengeyi bulabilmesi gerekiyor.

Ben de tüm bunları içeren bir yolculuğa çıktım. Dünyada bunu kendi metotlarıyla yapan insanlar var. Herkesin bu sürece katabilecekleri farklı elbette. Ben de böyle bir metot seçtim.

Çağrı merkezi sektöründe çok fazla kadın çalışan var. Onlar için bir çalışmanız var mı?

Çağrı merkezindeki çalışanlarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğunu ve geleceğin yöneticilerinin aralarından çıkacağını düşünürsek, bu yola girmek için cesaretlendirmek istediğim kitleyi oluşturuyor aslında.

Kadınlar bu süreçte çok önemli bir rol oynuyor. Çünkü enerji bilimine göre kadınların büyük bir yaratıcı güçleri var. Biz ona ikinci çakra diyoruz. Bu nedenle kadınlara yönelik ekstra programlar var.

İkinci kitabım Pozitif Kadınlar yolda. Daha önce çalışan kadınlar ve çalışan annelerle ilgili çalışmalarım olmuştu. Şimdi de zaten bununla ilgili deneyimlerimi paylaşmak üzere teklifler alıyorum.