RPA İLE ÇALIŞANLAR KATMA DEĞERLİ İŞLERE ODAKLANIYOR

Şirketlerin dijital dönüşüm yolculuklarında en önemli duraklarından birini de otomasyon oluşturuyor. Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Process Automation) ise, maliyetleri düşürerek, süreçlerde verimlilik sağlamak isteyen kurumlar için son dönemlerin en önemli gündem konuları arasında.

Genel hatlarıyla Robotik Süreç Otomasyonu (RPA); birbirini tekrarlayan, büyük hacimli, öngörülebilir süreçleri otomatikleştirerek yapabilen işgücü teknolojisi olarak tanımlanıyor. İnsan hatası olasılığı yüksek olan bu süreçleri otomatize edebilen RPA,  hem yüksek maliyetli hataların önüne geçerek işlem sürelerinde büyük ölçüde azalma sağlıyor, hem de insan kaynağının daha doğru ve daha katma değerli işlere odaklanmalarına olanak tanıyor.

İş akışlarını düzenleme ve görevleri otomatikleştirmenin yanı sıra, 7/24 çalışarak, müşterileri taleplerini günün her saati karşılayabilme yeteneğine sahip olan RPA, zaman, maliyet, iş gücü ve süreç kalitesi anlamında büyük avantajlar sağlıyor.

Bu sayede, sigorta, finans, otomotiv, enerji, perakende gibi pek çok sektörde muhasebe, finans, satın alma, insan kaynakları, çağrı merkezi, IT ve operasyon gibi iş birimlerinde tekrarlanan ve iş yükü yaratan süreçlerde daha hızlı ve hatasız olarak işlem yapılabiliyor.

Çağrı merkezinde manuel süreçleri otomatikleştirerek çalışan ve müşteri deneyimini arttırıyor.

Otomasyon ve yapay zeka teknolojilerindeki gelişmeler, müşteri hizmetlerinde son birkaç yılda büyük ilerlemeler elde edilmesini sağladı. Özellikle çağrı merkezlerinde giderek artan oranlarda sanal müşteri temsilcileri gerçek müşterilerle iletişime geçiyor.

Robot süreç otomasyonu (RPA), dokümanları hızlıca analiz ediyor, çizelgeleri, e-postaları okuyor, rapor hazırlıyor, veri girişleri yapabiliyor, web servis oluşturuyor ve gerekli aksiyonları alabiliyor. Ayrıca, taranan belgelerin yüklenmesi, otomatik onaylar veya reddetmeler için bilgilerin doğrulanması dâhil olmak üzere, çağrı merkezi görevlerini otomatikleştirerek şirketlerin daha iyi müşteri hizmetleri sunmasına yardımcı oluyor.

Çalışan davranışını taklit ederek öğreniyor

RPA’nın bir diğer özelliği çalışan davranışını taklit edebilmesi. Böylece şirketler için işlem maliyetlerini azaltarak süreçlerin kalitesini yükseltiyor.

Robotik süreç otomasyonunu geleneksel BT otomasyonundan ayıran, RPA yazılımının değişen koşullara, istisnalara ve yeni durumlara karşı farkında olma ve uyum sağlama yeteneğidir.

Davranışları öğrenmek için eğitilebilen bu botlar, veri depolarına gitme, karar vermek için kullanılan verileri toplama, temizleme ve birleştirme görevini yapabiliyorlar. Hızla değişen durumlara uyum sağlayabiliyor ve öngörülemeyen hatalara cevap verebiliyorlar Örneğin, Müşteri Hizmetleri uygulamalarında, gerçek zamanlı ses analizi yapmak, aramaları takip etmek ve Müşteri temsilcilerinin memnuniyetsiz müşterinin öfkelenmesini önlemek için komut dosyalarını değiştirmesine yardımcı olabiliyorlar.

RPA’nın faydaları

Önemli maliyet avantajı sağlayan RPA, daha önce de belirttiğimiz gibi, tekrarlayan rutin ve yüksek hacimli işleri üstlenerek çalışanların katma değerli işlere odaklanmasına imkan tanıyor. Bu açıdan bakıldığında robotların insanların yerini almasından değil, onların yaratıcılıklarını kullanabilecekleri daha verimli işlere yönlendirilmelerinden bahsedilmektedir. Bunun sonucunda da hem çalışanlar tekdüze işlerden kurtuluyor hem de müşteriler daha sistematik bir hizmet alabiliyorlar.

Ayrıca, robotik süreç otomasyonunu iş süreçlerine edilmesi, mevcut sistemlerin tümüyle yenilenmesini gerektirmiyor. Ancak otomasyona alınan süreçlerin mevcut IT yapılanmasıyla uyumlu çalışıp çalışmadığını denetlemek gerekiyor. Ayrıca robotik süreç otomasyonuna yapılan yatırımın tek bir görevi değil, tüm organizasyonu nasıl dönüştüreceğine ilişkin kapsamlı ve strateji geliştirmek gerekiyor.

Teknolojinin kullanımı aşamasında hangi iş süreçlerinin nasıl bir sıralamayla projeye dahil edileceğini belirlemek ve bu konuda çalışanları bilgilendirmek büyük önem taşıyor.

 

Metin Demirel, Aksigorta Bireysel Ürünler ve Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Robotik teknoloji ile katma değerli işlere ayrılan süre arttı.

 Aksigorta olarak, geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz ADA (Aksigorta Dijital Asistanı) ile geleneksel yapıyı dijitalleştiren dönüşümü başlatmış olduk. Robotik süreç otomasyonu ile birlikte sigorta sektöründe çalışanlar iş gücünü daha verimli kullanmaya başladı ve bu durum katma değerli işlere ayrılan sürenin artmasıyla doğru orantılı olarak kalitenin artışını beraberinde getirdi. Müşteri tarafında ise dijitalleşmenin getirmiş olduğu hızla, memnuniyet daha üst seviyelere taşınmış oldu.

RPA ile iyi tanımlanmış rutin operasyonel işler yazılım robotlarına aktarılıyor. Yapay zeka ile birlikte finans sektörü başta olmak üzere pek çok sektörde süreçleri sanal çalışanlara aktarmak mümkün.

60’tan fazla iş sürecini robotik süreç ve yapay zeka yardımı ile gerçekleştiriyoruz.

2017 yılında yatırımlarımızın yüzde 7’sini yeni teknolojilere yaparken, 2018’de bu oranı yüzde 25’e çıkardık. Şu anda Kurumsal Satış, Hasar, Finans, Teknik, Reasürans, İnsan Kaynakları ve Çağrı Merkezi gibi 7 farklı departman ve 60’tan fazla iş sürecini robotik süreç ve yapay zeka yardımı ile gerçekleştiriyoruz. Satış kanalımızda onay süreçleri, poliçe indirimi ve poliçe üretiminde; çalışanlarımızın şifre uygulamaları, doktor randevuları, vize işlemlerinde; Çağrı merkezimiz aracılığı ile müşterilerimizin hasar anında dosyalarının açılması, gönderdikleri evrakların tanınması, chat iletişimi gibi birçok alanda robotik süreç otomasyonunu ve yapay zeka teknolojisini kullanıyoruz.

Bu teknoloji ile 1 yılda, 1 milyon işlemin gerçekleşmesini sağladık. Hedefimiz, bunun iki katına çıkarak 2 milyon işlemin ADA ile gerçekleşmesini sağlamak.

Robotik teknoloji ile 60’tan fazla iş sürecimizde mevcut çalışanlarımızın iş yükünü hafifletmiş, verimliliğini artırmış ve daha katma değerli işlere odaklanmalarını sağlamış olduk. Satış kanalı onay ve indirim süreçlerimizde daha önce 2-3 saati bulan çoğu işlem süresini ADA’nın devreye girmesiyle birlikte 2 dakika gibi oldukça kısa bir süreye düşürdük ve acente memnuniyetini sağladık. Müşteri memnuniyetine katkılarından da bahsedecek olursak, örneğin müşterinin hasar ihbarından başlayıp evrak tanıma ile devam eden robot ile entegre chat sürecinin memnuniyet puanı 5 üzerinden 4,5’lara ulaştı.

Sigorta sektörü dijitalleşme artık bir lüks değil gereklilik

Robotik süreç otomasyonu ile ana hedef, çalışanların rutin iş yükünü robotlara devrederek operasyonel verimliliği artırmak olmalı. Fakat bunu yapabilmek için de ilk adım olarak tüm iş süreçlerin takip edilip dijital ikizinin yaratılması önemli. Sonrasında da süreçlerde bir iyileştirme yapmaya karar verdiğinizde bunu ana sistemler üzerinden değil robotik süreçler ile yapmanız gerekiyor.

Sigorta sektörü, Türkiye’de ve dünyada iş yapış şekli olarak, kendi gelenekselliğini koruyan yapıdan kurtulmak istiyor. Henüz tam olarak kurtulduğunu söyleyemesek de, Aksigorta olarak robotik teknoloji ve yapay zekâyı sektöre kazandırmamızla birlikte bu geleneksel zincirlerin kırılmasına vesile olduk. ADA ile birlikte sigorta sektörü dijitalleşmenin artık bir lüks değil gereklilik olduğunu kanıksadı. Bu anlamda robotik süreç otomasyonunun geleceği hem sigorta sektörü hem de Türkiye açısından oldukça parlak gözüküyor.

Füsun Borluk, AvivaSa, Proje Yönetimi ve Kalite Grup Müdürü

Rutin işlemlerin RPA ile yapılmasını sağlamaktayız.

RPA ile birlikte dijital ve IT ekiplerinin yer aldığı bütün sektörlerde fayda sağlanması mümkündür. Operasyonel olarak günlük yapılan rutin işlem adedinin yüksek miktarlarda olduğu alanlarda, oldukça etkili olacaktır. Gelen müşteri maillerini uygun kategorilere göre değerlendirilecek şekilde ayırma, içeriğine ve anahtar sözcüklere göre ilgili kişilere yönlendirme ve işleme, çağrı merkezi operasyonları sırasında değişik sistemlerden müşteriye dair tüm bilgilerin tek ekranda toplanması, formun içindeki bilgileri alıp gereken yerlere işleme; sigortacılık ve bankacılıkta istisnai muamele için kriterlerin yönetilmesi gibi akla ilk gelebilecek çok faydalı uygulamaları var.

Tabi bunlara ek olarak, şirket içi uygulamaların düşük maliyetli olarak, veri transferi yapabilmesi açısından da fayda sağlamaktadır.

Gün sonunda öğretme yetisi gelişmiş bir RPA robotu ile birlikte sadece günlük yapılan işlemlerin otomatize edilmesi alanında fayda sağlamayacaktır.  Bu faydaya ek olarak; Data Analizi ve bu analiz sonucunda çıkan verilerin yorumlanarak ilgili birimlere aktarılması, bu veriler doğrultusunda aksiyonların alınabilmesi, yönetsel anlamda etkili kararların alınması sağlayacaktır.

Gelir kaybına neden olan Fraud konularında da, yine veri analizi ve yapay zeka olumlu sonuçlar alınabilir.

Avivasa olarak, günlük yapılan rutin işlemlerin RPA ile yapılmasını sağlamaktayız. Bunlara ek olarak, AI algoritması ile birlikte Tahsilat tarafında %99 oranında eşleşmeler yapmaktayız. Robotlarımız;
İnsan Kaynakları süreçlerinde, günlük poliçe iptallerinde veya Kontrollerinde (BES ve Kredili Hayat), tahsilat tarafındaki müşteri eşleştirmelerinde, risk süreçlerinde,  BES şirket açılışı ve yetkili atamalarında, çağrı merkezi işlemlerinde, maille gelen evrakların ilgili ortama yönlendirilmesi süreçlerinde kullanılmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar
İş akışında kullanılacak bileşenlerin doğru seçilmesi, performans ihtiyacı mimarisinin oluşturulması, uygun sunucu ve robot adedinin dizayn edilmesi, anlık raporlama özelliğinin gelişmiş olması olarak sıralayabiliriz. Bunlara ek olarak, alarm altyapısı da ihtiyaca göre şekillenebilmektedir.

Burada önemli olan kriter, iş yükünü hafifletecek şekilde planlama yapılmalıdır. İşlem adedi az olan iş akışlarını RPA süreçlerine dahil etmemek daha doğru olacaktır.

İnsana bağlı hatalar ortadan kalktığı için çalışan ve müşteri memnuniyetini arttırıyor.

Çalışan açısından rutin, tekrarlı işlerde insana bağlı olarak oluşan hatalar ortadan kalktığı için, çalışan yaptığı işin sonucundan daha emin olmaktadır. Arta kalan vaktinde, değer katan farklı işlere katkı sağlayarak, daha verimli olacaktır.
Rutin işlemler, normalden çok daha hızlı yapıldığı için, müşteri tarafına dönüşler daha kısa zamanda olmaktadır; bu da müşteri memnuniyeti arttırmaktadır

Türkiye’de RPA alanında yapılan yatırımlar ve ürünler yeterli değil

RPA ile birlikte AI / ML entegrasyonu, süreci bulunduğu noktadan öteye taşıyacaktır. Bunlara ek olarak Big Data konusunda da yapılacak entegrasyonlar, Enterprise şirketlerin veri analizinde de ivme kazanacağı aşikardır.

Türkiye’de RPA alanında yapılan yatırımlar ve ortaya çıkan ürünler yeterli değildir. Teknolojik gelişmeler, birçok alanda hız kazanmalıdır. RPA alanında da yine bu etkileşim artarak devam etmelidir. RPA ile birlikte yapay zeka alanında da yapılacak çalışmalar, güzel sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Aslen RPA teknolojisini diğer teknolojilerden ayrı tutmamak daha doğru olacaktır.

Evren Akbulut, Nixxis Türkiye, Partner, Technology

Çağrı merkezleri, otomasyon geçişine en uygun sektörler arasında.

Tüm dünyada beklenti, finans, bankacılık, sigortacılık, telekomünikasyon gibi alanların öncelikli olarak RPA uygulamalarından faydalanacağı doğrultusunda. Süreçlerinin oturmuşluğu çerçevesinde bu alanların en hızlı etkileneceği bir gerçek. Bu sektörlere göre biraz daha zaman alsa da asıl büyük değişimlerin ise hukuk, sağlık ve hatta imalat gibi alalarda olacağını düşünmekteyim. Çağrı merkezi gibi bu alanlarım tamamıyla çalışan bir sektör için bu değişim zaten kaçınılmaz ve genelde ilk değişen birimler çağrı merkezleri olacaktır.

Çağrı merkezi sektörü geçmişten beri süreçleri en oturmuş ve bu tür bir otomasyon geçişine en uygun sektörlerden birisi. İnsanların duygusal iletişim gereksinimlerini karşılamak için gerekecek küçük bir alanı saymazsak işlerin hemen hemen tamamı ileride otomatize edilebilecektir.

Nixxis Türkiye olarak bir süredir iletişim otomasyonu ile ilgili projelerimiz devam etmekte. Aslında sesli yanıt sistemi üzerinden bir işlemin tamamlanması yıllardır yapılan bir iletişim otomasyonu örneği ve bu örnekleri daha ileri taşıyarak müşterilerimizin süreçleriyle uyumlu geliştirilmiş süreç otomasyonu robotları ile entegre etme çalışmalarımız da sürmekte. Nixxis International olarak ise yapay zeka alanında uygulamalar geliştirmek üzere çeşitli projelerimiz mevcut.

Artık nitelik nicelikten önemli bir hal alacak.

İnsan çalışanların (robot çalışan terimi de yeni yeni telaffuz edilmekte artık) robotlar tarafından yapılan işlerden arındırılması ve rutin işlerin otomatize edilmesi ile iş yapış biçimlerinde ciddi değişiklikler olacaktır. Artık nitelik nicelikten önemli bir hal alacak. Çalışanların da ileride verimli olabilmek için kendilerini bu şekilde eğitmeleri gerekecek. Müşteriler içinse çağrı merkezindeki işlemlerini daha kısa sürede daha efektif şekilde halledebildikleri sürece (çok küçük miktardaki insan dokunuşuna ihtiyaç duyan istisnalar dışında) karşıdakinin bir robot olup olmadığıyla ilgileneceklerini düşünmüyorum.

Süreç tasarımı kritik bir konuma geliyor. Eskiden süreç aksamalarının sonuçları son kullanıcıyı etkileyecekken insiyatif de dediğimiz insan temasıyla birçok istisnai durum düzeltilebiliyordu. Robotik süreçler çalışmaya başladıkça elbet yapay zekanın öğrenme ve süreçleri düzeltme gibi özellikleri devreye girecek ama bu robotlara ilk kural setini iletecek temel süreçlerin yazımı halen oldukça önemli.

Bildiğimiz dünyadan çok farklı bir dünya gelmekte ve sonucunu kestirmeye çalışan çok fazla teori gündemde. Okudukça farklı farklı fikirlere hak vermemek elde değil ancak anladığım kadarıyla dünya üzerindeki kimse bu işin nereye kadar gidebileceğini tam olarak bilmiyor. En iyi tahmini yapanı zaman gösterecek.

Türk çağrı merkezi sektörü teknoloji kullanımı konusunda oldukça iyi durumda.

Türkiye bu konuda bazı alanlarda dünya ile uyumlu bir yarış içerisinde. Türk çağrı merkezi sektörü başlangıcından bu yana teknoloji kullanımı konusunda dünya geneline göre oldukça iyi durumda. Kullanımda görülen bu başarının yeni teknoloji geliştirmek konusunda da görülmesi gerekiyor ki bu konuda dünyadaki yerimiz ön sıralarda değil henüz. Biz Nixxis Türkiye olarak teknolojinin sadece kullanımı değil üretilmesi hedefiyle çıktığımız yolda artık diğer ülkelere ithal edilebilir teknolojiler üretme aşamasındayız.

Semih Ediz Erdas, SYS, Danışmanlık Takım Lideri

Teknolojik gelişmeler outsourcing iş modellerini de büyük ölçüde değiştirmektedir.

Günümüzde teknolojik anlamda en çok gündemde olan konu dijitalleşme ve dönüşüm süreçleridir. Ekonomik büyüklük ve müşteri potansiyelleri açısından bu dönüşüm süreçlerinin bankalar; telco’lar,  sigorta firmaları, eticaret platformları, sağlık sektörü, enerji sektörü vb. ön plana çıktığını görmekteyiz.

Dijitalleşme kapsamında, çalışan ve müşteri deneyimine katkı sağlayan uygulamalar Robotik Süreç Otomasyonu(RPA), Yapay Zeka Uygulamaları(AI), çeşitli Bot’lar olarak karşımıza çıkmaktadır. Başta bankacılık ve diğer sektörler olmak üzere birçok sektörde RPA kavramının çokça kullanıldığı, bu sektörde inanılmaz bir büyüme olduğu ama büyümeye karşın başarılı ve ölçeklenebilir proje adedinde beklendiği ölçüde başarının zaman zaman yakalanamadığı gözlemlenmektedir. Değişen teknoloji ve platformların özellikleri, otomasyon projelerinde daha doğru ROI analizleri, süreç analizi araçlarının doğru kullanımı ve bu süreçlerin yönetimi için İş Ekipleri ile IT Ekipleri’nin el sıkıştığı ortak analizler, denetim süreci, bir mükemmeliyet merkezi tarafında konumlandırıp, doğru prensipler ile yönetildiğinde ve şirketlerin genel dijital dönüşüm süreçlerinde yer bulduğunda proje başarısı artmaktadır.

Bu teknolojik kavramlar ve uygulamalar, outsourcing iş modellerini de büyük ölçüde değiştirmektedir. Yeni teknolojiler, botlar, ve AI desteği ile artık insan kaynağından çok bulut altyapılarının kaynakları kullanılarak, botlar outsource edilerek işgücüne katkı sağlanmaya başlayacağı öngörülmektedir. Anlattığımız teknolojilerin banka vb. kurumlarda başarılı şekilde kullanılması, dış kaynak teknoloji ya da işgücü sağlayıcılarının bu teknolojilere yatırım yaparak hizmet sunması için regülatif anlamda bilgi güvenliği vb. iş süreçleri için doğru çalışmayı sağlayacak bir takım iş modellerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Outsourcing firmaları, bu teknolojilere yatırım yaparak bulut üzerinde sanal çalışan havuzları, yapay zeka öğrenme platformları kurabilir ve hizmet sağlayabilirler. Türkiye’de RPA sektörü yüksek bir ivmelenmeye sahiptir, yerli ürünler geliştirilmekte ve bazı yabancı RPA firmaları Türkiye’de ofis açmakta, partner ağlarını genişletmektedirler, bu da rekabet, tecrübe ve ürün zenginliği sağlamaktadır.

Müşteriler veya çalışanlar verilere daha hızlı ulaşıp, daha doğru karar verme şansına sahip olacaklar.

Araştırma firmaları ve sektör gurularının yorumları bu tarz platformların, bir çok diğer platformla entegre çalışan fonksiyonel otomasyon ürünleri olduğuna işaret etmektedir. Bu sektördeki standartlar ve tanımlar üzerinde de çalışmalar IEEE üzerinde yayınlanmaktadır. Araştırma firmalarının analizlerine göre yapay zeka konularında yapılan araştırma ve uygulamaların çıktıları ile basit işleri yapan botların karmaşık iş süreçlerine entegre olması, yetenekleri artmaktadır. Temel amaç insan kaynağı maliyetinin düşürülmesi, yüksek hacimli ve zaman alan işlerin botlara yaptırılması, insan kaynağının, getirisi daha yüksek, kalifiye işlere doğru yönlendirilmesidir.

RPA, güncel API’lerin olmadığı, geliştirme yatırımlarının yüksek olduğu noktalarda stratejik olarak kısa vadeli bir çözüm olarak da kullanılabilmektedir. Her çalışan insan için bir bot uygulaması ile hibrit çalışma modeline ağırlık verilebilmektedir. Bütün bu süreçlerin aynı zamanda ürün yaşam döngülerine ve müşteriler tarafından alınan hizmetin kalitesine etkisi, düşük ve hatasız işlem zamanları ile beraber daha düşük maliyetli ve zengin hizmet kapsamlarını sağlayabilmektedir. Müşteriler veya çalışanlar verilere daha hızlı ulaşıp, daha doğru karar verme şansına sahip olacakları dijital yaşam süreçleri içinde yaşamaya başlamaktadırlar.

Hakan Kendirci, Turkcell Global Bilgi, Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı

Ar-Ge Merkezimizde geliştirdiğimiz kendi RPA Platformumuza sahibiz.

Robotik Süreç Otomasyonunun sektör bağımsız olarak iş gücünün daha etkin ve katma değerli işlere odaklanmasını sağlayacağını düşünüyoruz.  Çağrı merkezi sektörü olarak değerlendirdiğimizde de aynı etkiyi göreceğiz. Süreçlerin otomasyonu sayesinde müşteri temsilcileri müşterilere daha çok değer yaratacak konulara odaklanabilecekler.

Müşteri Deneyimi Çözümleri Merkezi olarak hizmet verdiğimiz bir çok sektördeki iş süreçlerini incelediğimizde ortalama olarak %30-%40 oranları arasında iş süreçlerinin otomatize edilebildiğini görüyoruz. Doğru analiz ve doğru senaryolarla bu oran daha da artabiliyor.

Ar-Ge Merkezimizde geliştirdiğimiz kendi RPA Platformumuza sahibiz. Müşteri temsilcilerinin rutin olarak yaptığı back office işlemlerini otomatize ederek işe başladık.

Günlük rutin işlerin robotlar tarafından yapılmasıyla birlikte mevcut çalışanlarımız yaratıcılık ve beceri gerektiren işlere odaklanabiliyor ve bu sayede mükemmel çalışan deneyimi de sağlamış oluyoruz.

Müşteri memnuniyeti açısından bakıldığında ise, robotik süreç otomasyonu yapılacak işlerdeki hata oranlarını sıfıra indirmesi, zaman ve işlem maliyeti tasarrufu sağlaması açısından müşteri memnuniyetini de pozitif yönde etkiliyor.

Verimli sonuçlar alınabilmesi için etki derecesi yüksek süreçler tercih edilmelidir.

Yapılacak yatırım ve bu yatırımın geri dönüşü firmaların irdelemesi gereken en önemli konu. Kurumlar, otomatize ederek hızlandırdıkları iş adımlarını takip edecek işlemler için kaynak planlaması yapmalı yani bir sonraki kademeye yaratacağı yükleri iyi hesap etmeliler. Kendi geliştirdiğimiz ürünümüzle kurumların yapacağı yatırımları optimum seviyede tutmayı hedefliyoruz. Ayrıca robotların maliyetlendirme noktalarına da dikkat etmek gerekiyor. Süre bazlı, görev bazlı ya da robot başına fiyatlamalar kullanıcıların tercih yapmasını kolaylaştıracaktır. Ürün seçiminde bu noktalar önem kazanmaktadır.

RPA teknolojisinden daha verimli sonuçlar alınabilmesi için etki derecesi yüksek süreçler tercih edilmelidir. Sürecin iyi analiz edilmesi, doğru tasarlanması ve doğru yaşatılması gerekmektedir. En önemli nokta büyük hacimli, birbirini tekrarlayan, kural bazlı işleyen süreçlerin doğru tespit edilmesidir.

Robot-insan etkileşiminde iyi yönetimin rolü giderek önem kazanıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun “İşlerin Geleceği” konulu son araştırmasına göre, şu an mevcut işlerin ortalama %70’ini insanlar, %30’unu ise makineler yapıyor. Bu dağılımın, ilerleyen yıllarda insanlar tarafından yapılan işlerde %58,  makineler tarafından yapılan işlerde  %42 oranında değişmesi öngörülüyor. İşgücü içindeki görev dağılımında yaşanan bu değişim, işlerin yeniden tasarlanmasını gerektiriyor ve robot-insan etkileşiminde iyi yönetimin rolü giderek önem kazanıyor. Otomatik sistemlerle yapılan bu işbirliğine çalışanları hazırlama görevi ise bizlere düşüyor.

Dünya genelinde 2017’de 507 milyon dolar olan RPA pazarının, 2021’de 3,3 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye genelinde ise yatırım oranlarında artış gözlemliyoruz ancak bu artışın yeterli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Robotik Süreç Otomasyonunun maliyet ve zaman faydaları ortaya çıktıkça yatırımların daha da artacağı kanaatindeyim. Günümüzde endüstri 4.0’ın da etkisi ile dijitalleşmeye ağırlık veren şirketler RPA teknolojisine yatırım yapıyorlar.