Sağlık

Türkiye, Sağlık Turizminin seçkin destinasyonları arasında

Ülkemizde özel sağlık kurumlarının çoğu, batıda bulunan sağlık kurumları ile yarışabilecek seviyeye gelmiştir. Türkiye; JCI ile akredite olmuş hastane sayısı (42 hastane) açısından dünyada 2. sıradadır. Bu hem ülkemizi hem de sektör temsilcilerini gururlandıran bir durum. Termal turizm açısından değerlendirildiğinde ise Türkiye’deki termal kaynaklar Avrupa’da 1. sırada, dünyada ise 7. sıradadır. Ülkemiz; Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan, stratejik öneme sahip, uygun iklimi ile tarihi ve turistik uygarlıklar merkezidir. Nitelikli insan kaynakları mevcuttur. Türkiye, genç nüfus ve eğitim ile ciddi bir iş gücü potansiyeline sahiptir. Türkiye’deki sağlık hizmetleri diğer ülkelere kıyasla daha ucuzdur ve yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, kendi ülkelerinde tedavi olmaları için teşvik edilmelidir.

Sağlık Turizmi için Türkiye’yi şuan en çok Suudi Arabistan, Irak, Almanya, Hollanda, Türki Cumhuriyetler ve diğer Ortadoğu vatandaşları tercih ediyor.

Seçkin sağlık destinasyonlarından olan Türkiye’de en çok başvuru alan branşlar ise; göz, ortopedi, diş, kardiyoloji, onkoloji, plastik & estetik cerrahi ve beyin & sinir cerrahisi olarak karşımıza çıkıyor.

Yurt dışında uygun bütçeli turlar arayışında olanlar için, Saray Bosna, Belgrad, Priştina-Üsküp, Bükreş, Kiev, Harkov, Zeporijya, Yalta, Simferopol, Atina – Kavala, Yunan Adaları, Kıbrıs, Roma-Floransa-Venedik, Paris, Pugliya, Malta ve Dubai önerebileceğimiz destinasyonlar arasında.

Gençlerin seyahat tercihleri ise yaşlı nüfusa göre bazı farklılıklar gösteriyor. Biz, genç nüfusun çoğunlukla görmek istedikleri ülkeleri tercih ettiğini biliyoruz. Ayrıca gençlerimiz; macera, Spor Müsabakaları, Yarışmalar,  yeni kültürleri tanıma, kitaplarda ve filmlerde gördükleri yerleri deneyimlemek istemeleri, Uluslararası eğitim ve staj seminerleri için yurt dışı seyahatlerini tercih ediyorlar.

 

Seyahat edecek olanların dikkat etmeleri gereken hususlar

 • Biz Vizyon Grup olarak bizi tercih eden misafirlerimize gidecekleri bölgenin tüm detaylarını anlatıyoruz. Bunun ötesinde misafirlerimizden;
 • Seyahat edilecek ülke için vize gerekip gerekmediğini öğrenmelerini,
 • Pasaportun en az 6 ay süreyle geçerliliğinin olması gerektiğini bilmelerini,
 • Gidilecek yere özel aşı veya sağlık kontrolü gerekiyorsa yapılması gerektiğini bilmelerini,
 • Devlet Memurlarının mülki erkandan izin alması gerektiğini bilmelerini,
 • 18 yaş altı yolcuların aile ebeveynlerinden muvafakat name alması gerektiğini bilmelerini,
 • Gidilecek destinasyonla ilgili giyim, hava şartları gibi konulara özen göstermelerini,
 • Ülkeye ait bilinmesi gereken kuralların araştırılıp bilinmesini,
 • Yurt dışı çıkış pulunun tedarikini yapmalarını,
 • Yanlarında hediye niyetiyle götürdükleri yiyecek-içecek gibi ürünlerin (tahıl vs.) gidilecek ülkeye girişinin serbest olup olmadığının kontrolünü sağlamalarını,
 • Kullandıkları tıbbi ilacın doktor kontrolünde alındığına dair doktordan belge almalarını,
 • Hamile olan yolcunun doktor izin kağıdı ile uçağa binmesi gerektiğini bilmelerini talep ediyoruz.