Sigorta çağrı merkezleri

Sigorta çağrı merkezleri

12. sayımızın dosya konularından birisi de hayatımızın her alanında bir şekilde yer alan sigorta konusunda hizmet veren çağrı merkezleri oldu. Bu konuda dışkaynak kullananlar olduğu kadar çözüme içkaynak kullanarak yaklaşan oyuncular da var. Sigorta sektöründe çağrı merkezi hizmetinin verilmesi öncelikle zorunlu kılınmış. Zaten öyle olmasa da çok geniş yelpazede ve onlarca kalemde hizmet verildiği göz önüne alındığında gereklilik arz ediyor.

Sigorta konusunda binlerce temsilci çalıştıran dışkaynak firmaları olduğu kadar, içkaynak kullanımında oldukça mütevazı fakat etkin çağrı merkezleri de göze çarpıyor. Uzmanlık gerektiren konularda hizmet veren çağrı merkezleri daha az sayıda koltuk barındırıyor. Kasko, hasar ihbar, hasar işlemleri takibi, sektörde önemli bir bölüm oluşturuyor. Yine bireysel emeklilik ve sağlık konusunda sigorta çağrı merkezlerinin işlemlerinde geniş bir hizmet gerektiriyor. Sektörün diğer alanlarında olduğu gibi aramalar; gelen çağrılar ve yapılan aramalar olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sigorta çağrı merkezleri birkaç dakikalık görüşme ve bilgi alışverişinde bulunarak, kullanıcılarını yüzlerce sayfalık bürokratik işlemlerden koruyor. Ekonomik yapı içerisinde oldukça önemli bir rakamsal yer tutan sigorta, çağrı merkezlerinde de hız ve teknoloji gerektirdiği için, yeni alt yapı yatırımlarına ihtiyaç duyuluyor. Sigorta çağrı merkezleri ağırlıklı olarak müşteri hizmetleri, tele-satış, tahsilat yönetimi, teknik destek gibi konularda hizmet veriyorlar.

 

CMC (Customer Management Center) Genel Müdürü Metin Tarakçı “3 binin üzerinde çalışanla en büyük tele-satış ekiplerinden biriyiz”

CMC Çağrı Merkezi (Customer Management Center) 2000 yılında kuruldu ve 2007 yılından bu yana sigortacılık sektöründe hizmet vermeye devam ediyoruz. Chartis, Cpp, DASK ve Eureko Sigorta şu anda bu alanda hizmet verdiğimiz kurumlar arasında yer alıyor. Sigorta sektöründe dışkaynak çağrı merkezleri, daha çok kişiye ulaşmak ve daha fazla kişiye ürün ve hizmetler hakkında bilgi aktarmak amacıyla kullanılıyor. Bu nedenle CMC olarak, müşterileri satın almaya yönlendiren tüm arama hizmetlerini sunduğumuzu söyleyebiliriz.

ING Bank Müşteri İletişim Merkezi Müdürü Hale Akalın: Müşteri iletişimi işimizin olmazsa olmazı” 

Bankamızın Müşteri İletişim Merkezi 2004 yılının Mart ayında kuruldu. Emeklilik şirketlerinin tâbi olduğu mevzuat gereği her şirket müşterilerine hizmet vermek amacıyla çağrı merkezine sahip olmak durumunda; yani Müşteri İletişim Merkezimiz mevzuat gereği zaten işimizin olmasa olmaz bir parçası. Ancak bunun yanı sıra organizasyonumuz içindeki rolümüz gereği de bütünün önemli bir parçasıyız. Ana amacımız müşterilerimizin emeklilik sözleşmeleri veya hayat sigortası poliçeleri ile ilgili almak istedikleri her türlü bilgiyi onlara en kolay yolla iletmek.

Yapı Kredi Emeklilik Müşteri Hizmetleri Bölümü Müdürü Özcan Varna: Tecrübeli müşteri temsilcilerimizin avantajını yaşıyoruz”

Yapı Kredi Emeklilik Çağrı Merkezi 2000 yılında hizmete başladı. Çağrı merkezimiz bireysel emeklilik sözleşmesi ve hayat poliçesi sahiplerine her konuda hizmet veriyor. Bireysel emeklilik çağrı merkezlerinde katılımcıların birçok talebi karşılanabiliyor, müşterilerimiz herhangi bir yazılı iletişime gerek kalmadan her türlü soru ve isteklerine çağrı merkezi aracılığı ile önemli ölçüde yanıt bulabiliyorlar

Aksigorta Hizmet Merkezi Müdürlüğü Takım Lideri  Meral Oral: “ISO 10002 sertifikamızla fark yaratıyoruz”

2007’den itibaren Aksigorta Genel Müdürlük bünyesinde kurumiçi hizmet veriyor. Firma, hasar ihbar alımları, hasar işlemleri takipleri, acil kaza yeri yönlendirmeleri, müşteri hizmetleri vb. konularda yardımcı oluyor. Kazalar, hasar ihbarı gibi aciliyet gerektiren durumlar olması sebebiyle farklılık gösteriyor. Ancak müşteri hizmetleri açısından benzer nitelikler taşıyor.